Już po raz IV w Gostyniu odbył się literacki Festiwal Kryminału Retro „Kryminalny Magiel”. Tym razem w imprezie wzięła udział czołówka polskich kryminalistów po piórze, a gwiazdą był brytyjski mistrz thrillerów Graham Masterton. Kultowa parabelka wraz z czekiem na kwotę 5000 zł za pierwsze miejsce trafiły w ręce Ryszarda Ćwirleja, zaś do gustu publiczności przypadły nowe punkty programu, czyli rodzinny piknik służb mundurowych, zajęcia na strzelnicy i inscenizowana, historyczna rozprawa sądowa. We wszystkich wydarzeniach tegorocznej edycji frekwencja wyniosła ponad 1000 uczestników!
Festiwal rozpoczęto już w piątek, 15 września, od otwarcia na gostyńskim rynku wystawy „Detektywi i Kryminały Wszechczasów”. Można na niej podziwiać literackie kreacje Sherlocka Holmesa, Herkulesa Poirot, Ojca Browna, Arene Lupina i wielu innych.
Później rozpoczął się wir zajęć w gostyńskich szkołach – spotkania z policjantami, warsztaty detektywistyczne dla dzieci, warsztaty komiksowe, a gostyńska młodzież „wystawiła” w Sądzie Rejonowym rozprawę z lat 30., w oparciu o ówczesne materiały prasowe, doskonale wcielając się w role oskarżonych, świadków i poszkodowanego. Spotkania autorskie w ramach „Kryminalnego Magla” odbywały się również w bibliotekach w Piaskach, Poniecu i Krobi. Dzień zakończono kinem plenerowym na gostyńskim rynku.
W sobotę, 16 września, do Michała Larka, Ryszarda Ćwirleja i Olgi Rudnickiej dołączyli Grzegorz Skorupski, Tomasz Duszyński i Alek Rogoziński. Warsztaty, panel, spotkania autorskie…, a w międzyczasie promocja gostyńskiego komiksu „Kotek i Kot. Prohibicja” stworzonego przez Laurę Fornalik, Jakuba Krzyżosiaka, Przemysława Pawlaka i Witolda Tkaczyka. Retrokryminał z dobrym scenariuszem i znakomitą kreską pokazał, że komiks w tworzeniu historycznej zbrodni nie ustępuje powieści.
W przestrzeni Festiwalu znalazły się dioramy Służby Celno-Skarbowej, Straży Leśnej, Policji, Służby Więziennej, a także stoiska piknikowe dla rodzin z dziećmi. Ważną rolę odegrały zatem edukacja dla bezpieczeństwa i promocja poszczególnych formacji.
Zwycięzcy konkursu wiedzy o broni wzięli udział w zajęciach na strzelnicy Gun Culture w podgostyńskim Ostrowie. Mogli tam skonfrontować literackie wyobrażenia o użyciu broni z rzeczywistością.
Gwiazdą tegorocznej edycji był brytyjski pisarz uznawany za mistrza horroru, thrillera, kryminału i sensacji – legendarny Graham Masterton, dla którego sala gostyńskiego „Hutnika” wypełniła się po brzegi.
Kulminacyjnym punktem Festiwalu było wręczenie corocznej nagrody za najlepszy polski kryminał 2022 roku. Werdykt jury odczytał jego przewodniczący prof. dr hab. Wiesław Ratajczak, a replikę pistoletu Parabellum i czek dla zwycięzcy wręczył dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski. Pierwsze miejsce zajął Ryszard Ćwirlej za powieść „Śmierci ulotny woal”. Drugą lokatę otrzymał Tomasz Duszyński za „Fenomen z Warszawy”, a trzecią Krzysztof Beśka za „Szpiegów i Sufrażystki”. Wyróżnienie przyznane przez Komendanta Szkoły Policji w Pile przypadło Piotrowi Bojarskiemu za powieść „Mora”.
Festiwal zakończono premierowym pokazem filmu noir „Vendetta” w reżyserii i według scenariusza Adriana Przewoźnego.
Organizatorami festiwalu są: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Muzeum w Gostyniu oraz Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”.
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu ogłasza nabór na stanowisko głównego księgowego w wymiarze 1 etatu.
→ Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj←
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu ogłasza nabór na stanowisko bibliotekarza w Dziale Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Bibliotecznych w wymiarze 1 etatu.
→ Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj ←
Sobota 6 kwietnia | godz. 12:00 | Zapisz się lub swoje dziecko:
tel. 730 800 787
WYOBRAŹ SOBIE, że budzisz się pewnego ranka... A nie, to nie ty się obudziłeś. To inteligentny budzik stwierdził, że 8:10 to idealna pora, by wstać. Od razu przed twoimi oczami pojawia się setka nowych wiadomości. A tutaj nowe artykuły, których nie pisał nawet człowiek. Kolega właśnie wysłał ci wygenerowany filmik, który pojawił mu się na głównej. Strona sama wiedziała, że to mu się spodoba. Oglądasz kilka sekund, ale jednak... Czekaj, tutaj jest coś ciekawszego. Scrollujesz, scrollujesz... Prawie zapominasz, że większość z tych wszystkich rzeczy nie tworzą ludzie. A ty... Zatapiasz się w nich...
Kontynuacja tej historii jest w naszych rękach. Dosłownie! Jeżeli lubisz rysować i chcesz spróbować swoich sił w komiksie cyfrowym, wybierz się na najbliższe zajęcia z Akademii Pożytecznej Rozrywki, prowadzonej przez Laura Fornalik już w tę sobotę, w gostyńskiej mediatece.
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
MIASTA i GMINY w GOSTYNIU
ul. Wrocławska 257, 63-800 Gostyń
tel. 65 572 09 52
e-mail: biblioteka@gostyn.pl
WYPOŻYCZALNIA
DLA DOROSŁYCH
wtorek – piątek 8.00-18.00
sobota 9.00-14.00
CZYTELNIA
DLA DOROSŁYCH
wtorek – piątek 14.00-18.00
WYPOŻYCZALNIA
ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH
wtorek – piątek 8.00-18.00
sobota 9.00-14.00
ODDZIAŁ
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
wtorek – piątek 10.00-17.00
sobota 9.00-14.00
ADMINISTRACJA
poniedziałek – piątek 7.00-15.00
TEL. 730 800 787
ZAMÓWIENIA
poniedziałek 7.00-15.00
wtorek - piątek 9.00-17.00