W miniony wtorek (24 stycznia br.) odbyło się spotkanie Klubu Książki Wrocławska 257. Żywiołową dyskusję wywołała książka Wojciecha Orlińskiego „Kopernik. Rewolucje”. Ta niekonwencjonalna biografia wybitnego astronoma stała się punktem wyjścia do rozważań na temat zmian kulturowych i mentalnych przełomy średniowiecza i nowożytności.
Czy Kopernik czuł się Polakiem, a może Niemcem, a jeśli było mu wszystko jedno? Może myślał po łacinie? Jaka była jego tożsamość? Czy możemy ją wywnioskować ze skąpych źródeł i według jakich definicji narodu – ówczesnych, czy współczesnych? Czy był omnibusem, prawdziwym człowiekiem renesansu? Czy też może jedynie doktorem prawa kanonicznego, który hobbystycznie parał się astronomią i jako pasjonat dokonał przełomowego odkrycia? Ile mitów narosło wokół epoki i jego postaci? Czy rewolucja protestancka, dzięki rozwojowi języków narodowych i druku pchnęła europejską naukę do przodu? Czy spór między teologią, a naukami przyrodniczymi był konfliktem świata świeckiego z Kościołem, czy może wewnątrzkościelną różnicą poglądów? Czy stary świat bał się nowości i odkrycia Kopernika, czy też wprost przeciwnie, wyolbrzymia się represyjną rolę Inkwizycji i niechęć Kościoła do nauki? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy spotkania w klubie książki. Większość tych pytań nadal pozostaje otwartymi, zaś rzeczy rzadko kiedy okazują się takimi, jakimi wydają się na pierwszy rzut oka. Warto zgłębiać te tematy biorąc do ręki dynamiczną, prawie detektywistyczną książkę Orlińskiego. Można też wypożyczyć liczne kopernikana za zbiorów naszej biblioteki. Pod hasłem Kopernik znajdują się naukowe biografie, edycje dzieł Kopernika, jak i lżejsze – popularne pozycje przybliżające postać astronoma. Kolejne spotkanie Klubu Książki Wrocławska 257 odbędzie się 28 lutego, a tematem będzie najnowsza powieść Adama Podlewskiego „Premierzy”.
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu ogłasza nabór na stanowisko głównego księgowego w wymiarze 1 etatu.
→ Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj←
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu ogłasza nabór na stanowisko bibliotekarza w Dziale Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Bibliotecznych w wymiarze 1 etatu.
→ Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj ←
Sobota 6 kwietnia | godz. 12:00 | Zapisz się lub swoje dziecko:
tel. 730 800 787
WYOBRAŹ SOBIE, że budzisz się pewnego ranka... A nie, to nie ty się obudziłeś. To inteligentny budzik stwierdził, że 8:10 to idealna pora, by wstać. Od razu przed twoimi oczami pojawia się setka nowych wiadomości. A tutaj nowe artykuły, których nie pisał nawet człowiek. Kolega właśnie wysłał ci wygenerowany filmik, który pojawił mu się na głównej. Strona sama wiedziała, że to mu się spodoba. Oglądasz kilka sekund, ale jednak... Czekaj, tutaj jest coś ciekawszego. Scrollujesz, scrollujesz... Prawie zapominasz, że większość z tych wszystkich rzeczy nie tworzą ludzie. A ty... Zatapiasz się w nich...
Kontynuacja tej historii jest w naszych rękach. Dosłownie! Jeżeli lubisz rysować i chcesz spróbować swoich sił w komiksie cyfrowym, wybierz się na najbliższe zajęcia z Akademii Pożytecznej Rozrywki, prowadzonej przez Laura Fornalik już w tę sobotę, w gostyńskiej mediatece.
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
MIASTA i GMINY w GOSTYNIU
ul. Wrocławska 257, 63-800 Gostyń
tel. 65 572 09 52
e-mail: biblioteka@gostyn.pl
WYPOŻYCZALNIA
DLA DOROSŁYCH
wtorek – piątek 8.00-18.00
sobota 9.00-14.00
CZYTELNIA
DLA DOROSŁYCH
wtorek – piątek 14.00-18.00
WYPOŻYCZALNIA
ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH
wtorek – piątek 8.00-18.00
sobota 9.00-14.00
ODDZIAŁ
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
wtorek – piątek 10.00-17.00
sobota 9.00-14.00
ADMINISTRACJA
poniedziałek – piątek 7.00-15.00
TEL. 730 800 787
ZAMÓWIENIA
poniedziałek 7.00-15.00
wtorek - piątek 9.00-17.00