W lutym 2012 roku minęła 30. rocznica śmierci Marii Kownackiej – wybitnej polskiej pisarki dla dzieci, autorki niezapomnianych książek znanych już kolejnym pokoleniom najmłodszych.
W bieżącym roku Tydzień Bibliotek pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze” trwający od 8 -15 maja, rozpoczęliśmy już w poniedziałek 7 maja uroczystością z okazji Dnia Bibliotekarza.
8 maja br. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury zorganizowały Wielkopolski Dzień Bibliotekarza. Uroczystość odbyła się w poznańskim centrum designu i kreatywności dla biznesu - Concordia Design przy ulicy Zwierzynieckiej 3.
We wtorek 24 kwietnia 2012 roku w sali odczytowej biblioteki odbyło się niecodzienne spotkanie pokoleń ph. „Znaczenie bajek w czasach naszego dzieciństwa”.
W holu gostyńskiej Biblioteki na I piętrze oglądać można wystawę fotograficzną „Człowiek i jego pasje”, będącą pokłosiem konkursu zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury w Turku. Głównym jej celem jest uwiecznienie na zdjęciach współczesnego człowieka, jego zamiłowań i pasji tworzenia.
W dniu 2 kwietnia 2012 r. odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu konferencja dla dyrektorów, kierowników oraz pracowników bibliotek i filii bibliotecznych naszego powiatu. Uczestniczyło w niej 20 osób.
29 marca br. w auli miejscowego liceum zawarto Porozumienie o współpracy pomiędzy Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu reprezentowaną przez Pawła Hübnera – dyrektora a Gostyńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Gostyniu reprezentowanym przez Andrzeja Czabajskiego – prezesa.
23 marca w czytelni gostyńskiej biblioteki odbył się koncert Olega Dowgala, którego wysłuchało około 60 osób. Na Fletni Pana zagrał ukraiński artysta - absolwent Konserwatorium w Charkowie, etatowy muzyk Filharmonii Lwowskiej oraz wykładowca w Wyższej Szkole Muzycznej we Lwowie. Koncertuje on solo i z zespołami zarówno w kraju, jak i poza jego granicami: m. in. w Polsce, Niemczech, Francji, Holandii, Belgii, Mołdawii, Rumunii, Rosji.
W holu gostyńskiej biblioteki na parterze oglądać można wystawę pt. „95-lat Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich” poświęconą organizacji skupiającej bibliotekarzy.
Szkoła Podstawowa Nr 1 w Gostyniu we współpracy z naszą Biblioteką zorganizowała dla uczniów klas I-VI powiatu gostyńskiego konkurs literacki „Jesteśmy razem-inni, a jednak tacy sami”.
O tym, jak powstają książki i na czym polega praca pisarza, mogli się przekonać uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 w Gostyniu, którzy wzięli udział w spotkaniu autorskim. W środę 14 marca br. biblioteka gościła Pawła Beręsewicza – autora opowiadań, powieści i wierszy dla dzieci, mieszkającego w Warszawie.
Tradycją stały się już wizyty przedszkolaków w bibliotece dziecięcej. W marcu kolejny raz odwiedziły nas dzieci z „Jedyneczki”. Na początku marca grupa „Motyli” wzięła udział w pogadance na temat twórczości Juliana Tuwima.
W holu na parterze Biblioteki do 17 marca można oglądać wystawę ilustracji do wybranej książki Marii Kownackiej ph. "Plastuś, Rogaś, Kajtek". W sobotę 3 marca br. w sali odczytowej uroczyście podsumowano konkurs plastyczny, zorganizowany przez bibliotekę dziecięcą w czasie tegorocznych ferii zimowych.
Drugą wakacyjną propozycją dla naszych czytelników był konkurs ankietowy pt. „Spacerownik po Europie”, którego wyniki ogłoszono w sobotę 3 marca. Przez dwa tygodnie ferii problematykę europejską zgłębiało 26 uczestników - uczniów starszych klas szkoły podstawowej oraz gimnazjum, którzy w czytelni dziecięcej wypełniali ankiety zawierające 25 pytań.
8 lutego br. na ziemi gostyńskiej gościła Kalina Jerzykowska – pisarka, dziennikarka, teatrolog, autorka musicali oraz kilkudziesięciu piosenek dla zespołów dziecięcych, Kawaler Orderu Uśmiechu. W gostyńskiej bibliotece spotkała się z uczniami z klasy czwartej i piątej ze Szkoły Podstawowej Nr 1, natomiast w Borku z dziećmi z klas drugich i ich opiekunami.
Krzysztof Kryza – znany poznański obieżyświat, człowiek, który zwiedził wiele egzotycznych krajów, autor cyklu filmów pt. „Z Kryzą po świecie” - spotkał się 7 lutego br. z młodzieżą gimnazjalną w Poniecu oraz z czytelnikami Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Podróżnik opowiadał o swoich wielomiesięcznych wyprawach po Indonezji. Swoją prezentację zatytułował - „Kraj tysięcy wysp – Indonezja”.
Dzieci z grupy „Krasnoludki” z przedszkola w Goli wraz z panią Violettą Andrzejewską odwiedziły w poniedziałek 30 stycznia br. gostyńską bibliotekę, aby wziąć udział w zajęciach z elementami biblioterapii.
Andrzej Aleksandrzak - dawny absolwent gostyńskiego Liceum Ogólnokształcącego, obecnie mieszkający w Krotoszynie, pasjonat turystyki wodnej, żeglarstwa i nurkowania spotkał się już po raz drugi w bibliotece z ponad pięćdziesięcioma słuchaczami Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tematem wykładu tym razem były Karaiby.
10 stycznia br. odbyło się spotkanie Andrzeja Miałkowskiego pt. „O sztuce żywienia” z Gostyńskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. Uczestniczyło w nim 39 osób.
W czwartek 5 stycznia br. w sali odczytowej biblioteki dzieci sześcioletnie z grupy „Jeżyki” Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Gostyniu wzięły udział w zajęciach „Podziel się ze mną…”
W BPMiG w Gostyniu oglądać można wystawę fotograficzną pt. „Co nam zostało z tych lat”. Prezentowane zdjęcia są dziełem Romana Górczaka i Jerzego Gozdowskiego.
W piątek 16 grudnia 2011 roku w Bibliotece odbyła się promocja książki pt. „Gostyńskie strofy i obrazy – oni żyją i tworzą wśród nas”, która jest pokłosiem powiatowego konkursu literacko-fotograficzno-plastycznego zorganizowanego w 2010 roku przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Gostyniu, Towarzystwo Przyjaciół Gostyńskiej Biblioteki Publicznej i Gostyński Uniwersytet Trzeciego Wieku. Honorowy patronat sprawowali: Starosta Gostyński oraz Burmistrz Gostynia.
9 listopada 2011 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu, już po raz drugi, gościł filozof i politolog z wykształcenia, a podróżnik z zamiłowania, animator społeczno-kulturalny i fotograf - Leszek Szczasny.
W czwartek 27 października 2011 r. w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu odbył się wieczór literacki, w którym uczestniczyli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, Stowarzyszenia „Nie Sami” oraz rodzice, opieku
2 października br. odbyło się, szóste w tym roku, spotkanie mam dzieci z niepełnosprawnościami. Tym razem mamy wraz ze swoimi pociechami odwiedziły Oddział dla Dzieci w godzinach popołudniowych.
W piątek i sobotę 8-9 marca nasza biblioteczna załoga zawitała do Poznania na Poznańskie Targi Książki. Wyjazd był okazją do zobaczenia nowości wydawniczych, spotkania się z autorami, nawiązania kontaktów i omówienia interesujących projektów.
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu ogłasza nabór na stanowisko bibliotekarza w Dziale Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Bibliotecznych w wymiarze 1 etatu.
Sobota 6 kwietnia | godz. 12:00 | Zapisz się lub swoje dziecko:
tel. 730 800 787
WYOBRAŹ SOBIE, że budzisz się pewnego ranka... A nie, to nie ty się obudziłeś. To inteligentny budzik stwierdził, że 8:10 to idealna pora, by wstać. Od razu przed twoimi oczami pojawia się setka nowych wiadomości. A tutaj nowe artykuły, których nie pisał nawet człowiek. Kolega właśnie wysłał ci wygenerowany filmik, który pojawił mu się na głównej. Strona sama wiedziała, że to mu się spodoba. Oglądasz kilka sekund, ale jednak... Czekaj, tutaj jest coś ciekawszego. Scrollujesz, scrollujesz... Prawie zapominasz, że większość z tych wszystkich rzeczy nie tworzą ludzie. A ty... Zatapiasz się w nich...
Kontynuacja tej historii jest w naszych rękach. Dosłownie! Jeżeli lubisz rysować i chcesz spróbować swoich sił w komiksie cyfrowym, wybierz się na najbliższe zajęcia z Akademii Pożytecznej Rozrywki, prowadzonej przez Laura Fornalik już w tę sobotę, w gostyńskiej mediatece.