Dyplomy Superczytelnika w marcu, otrzymało aż 10 dzieci. Ten zaszczyty tytuł jest nagrodą za zdobycie 10 naklejek na specjalnej Karcie Małego Czytelnika, co oznacza, że przedszkolaki regularnie odwiedzały oraz wypożyczały książki z biblioteki. Serdecznie gratulujemy!
Z wielką radością informujemy, że w marcu dzięki kampanii promującej czytelnictwo organizowanej przez Instytut Książki ph. „Mała Książka, Wielki Człowiek”, rozdaliśmy dzieciom w wieku przedszkolnym 12 Wyprawek Czytelniczych.
Tematem spotkania Pracowni Literackiej był... mem jako gatunek wypowiedzi internetowej. W środę 27 marca uczestnicy dowiadywali się, jak powstały i rozpowszechniały się memy, z jakimi innymi gatunkami mają wiele wspólnego, z jakich źródeł i inspiracji czerpią oraz w jaki sposób można je wykorzystać, by wspierać swoją motywację do pisania. Dalsza część zajęć odbyła się w Mediatece, gdzie uczestnicy wykonali swoje własne memy, oparte na ich doświadczeniach z pisaniem.
Zając uznawany za nieodłączny symbol świąt wielkanocnych, pojawia się, aby podarować radość wśród najmłodszych. W naszej bibliotece rozweselamy dzieci opowieściami, a przy okazji przypominamy tradycje i zwyczaje dotyczące naszego regionu. Lekcja w bibliotece może łączyć przyjemne z pożytecznym.
W sobotę 23 marca br. w naszej bibliotece spotkały się wyjątkowe osoby i ich rodziny, które uczestniczyły w sesji zdjęciowej z okazji Światowego Dzień Zespołu Downa. Pomysłodawcami całego przedsięwzięcia byli: Hania Jankowska i Adrian Dolatowski, którzy stworzyli przepiękne fotografie.
W dniu 22 marca 2024 roku odbył się recital Piotra Radke zatytułowany "Senna rzeczywistość – mówione, grane, śpiewane". Organizatorem było Muzeum w Gostyniu oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu. Radke, pochodzący z Włoszakowic, zaprezentował fragmenty swojego tomu poetyckiego "Senna rzeczywistość".
W pierwszy dzień wiosny odwiedziliśmy dzieci ze żłobka Świat Maluszka i dzięki opowieściom teatru ilustracji, maluszki poznały tradycje wielkanocne i przygodę wielkanocnego zająca. Po wspólnym, głośnym czytaniu był czas na samodzielne oglądanie książeczek o wiośnie.
Marzec w Klubie Książki Seniora był pełen emocji. Tematem spotkania we wtorek 19 marca były książki, które poruszają różne oblicza miłości.Rozmawialiśmy o powieściach obyczajowych. Klubowicze zaopatrzyli się również w różne pozycje na okres przerwy świątecznej. Bo czy jest lepszy sposób na spędzenie czasu wolnego niż dobra książka?
W przyszłym miesiącu czeka nas kolejne spotkanie. Spotkanie odbyło się w Dziennym Domu "Senior+" w Gostyniu.
20 marca odwiedziły nas Pszczółki z Przedszkola nr 7, które realizują projekt edukacyjny „Nie lada gratka, poznajemy Misia Uszatka”. Podczas wizyty w bibliotece dzieci poznały kilka wiosennych przygód kultowego misia.
Natomiast 22 marca odwiedziły nas dzieci z Domowego Przedszkola i na zajęciach również nawiązaliśmy do rozpoczynającej się wiosny. Przedszkolaki poznały zwyczaje świąteczne, dzięki opowieści o Wielkanocnym Zajączku oraz Bajce o Złotym Jajku.
Trzeci wtorek miesiąca to stały termin comiesięcznych spotkań klubu młodzieżowego, którego pierwsze spotkanie odbyło się 19 marca. Uczestniczyły w nim trzy dziewczyny z siódmych klas, które nazwały się książkarami. Potwierdziły swoje zainteresowania wymieniając bogate spostrzeżenia na temat literatury młodzieżowej. Ale przy okazji poznałyśmy ich liczne pasje: artystyczne, muzyczne i sportowe.
W czwartek, 14 marca 2023 roku w kinie „Pod Kopułą” odbyło się szóste spotkanie z cyklu Gostyńska Filmoteka.
17 marca w naszej bibliotece odbyła się Niedziela z Kobietami. Na uczestników czekały warsztaty, ciekawe spotkania, wystawa i seans filmowy.
Za nami kolejne Warsztaty Graficzne z Anną Teodorczyk-Twardowską! W sobotę 17 marca uczestnicy Pracowni Graficznej tworzyli minimalistyczne krajobrazy na bazie przygotowanych przez prowadzącą tutoriali, które pozwoliły im odkryć nowe style graficzne, poznać nowe funkcje programu Krita i utrwalić umiejętności, by swobodnie operowac programem i tworzyć własne projekty.
13 i 14 marca w żłobku Hocki-Klocki, Kraina Baśni oraz w Żłobku Miejskim w ramach Maluszkowych Poranków, pojawiły się ćwierkające ptaszki. Wesołe przebrania i książki dźwiękowe stworzyły wiosenną atmosferę.
Motyle z Przedszkola nr 1 odwiedziły nas 13 marca i poznały Krasnala w Krzywej Czapce - postać z książki Wojciecha Widłaka, która jest prezentem dla każdego nowego czytelnika w wieku przedszkolnym.
11 marca w Oddziale dla Dzieci spotkały się mamy wraz z maluszkami w ramach comiesięcznych spotkań Klubu Mam. Rozmawiały o akceptacji młodszego rodzeństwa oraz o nowych rolach i obowiązkach, swoich i dzieci, w związku z pojawieniem się maluszków w rodzinie.
29 lutego odbyło się kolejne spotkanie Klubu Książki Seniora. Tematem spotkania były książki związane z wydarzeniami na świecie: wyborami w Stanach Zjednoczonych czy sytuacją polityczną w Rosji. Spotkanie prowadziła bibliotekarka Ewa Wichtowska.
Wspólnie z grupą Kotków i Słoneczek z Przedszkola nr 1 obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Dzieci odwiedziły nas 5 i 6 marca br. i zaskoczyły znajomością nazw prehistorycznych gadów. Z pomocą dostępnych w naszej bibliotece książek poznaliśmy zwyczaje, sposoby odżywania się poszczególnych gatunków oraz niewiarygodne ciekawostki.
4 marca 2024 r. w Oddziale dla Dzieci spotkały się mamy dzieci z niepełnosprawnościami. Wiosną ubiegłego roku powstał pomysł spotkań w przyjaznej atmosferze, którym towarzyszą ważne tematy.
10. małych czytelników naszego Oddziału dla Dzieci, zostało uhonorowanych imiennym dyplomem potwierdzającym ich czytelnicze zainteresowania. Dyplomy i upominki zostały przyznane w ramach akcji „Mała Książka – Wielki Człowiek”. Gratulujemy!
Na wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym, które razem z rodzicami odwiedzą bibliotekę i dołączą do grona czytelników, czekają Wyprawki Czytelnicze. W lutym, nowozapisanych do naszej biblioteki przedszkolaków, było aż 21! Cieszymy się bardzo i życzymy miłych chwil spędzonych na wspólnym czytaniu.
29 lutego to wyjątkowy, dodatkowy dzień w roku na czytanie! Wykorzystaliśmy go dobrze i razem z maluszkami ze Żłobka Miejskiego w Gostyniu, spędziliśmy poranek na wspólnym oglądaniu, opowiadaniu i czytaniu bajek.
We wtorek 27 lutego grupa uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Gostyniu odwiedziła naszą gostyńską Mediatekę
W środę 21 lutego odbyły się warsztaty Pracowni Literackiej poświęcone szeroko pojętemu twórczego pisaniu czy pisaniu kreatywnemu!
W środę, 28 lutego 202r roku w gostyńskim kinie „Pod Kopułą” odbyła się konferencja popularnonaukowa „Cele i zakres działalności drugiej konspiracji niepodległościowej w Wielkopolsce”.
Zakończyliśmy projekt CYFROWO&CUKROWO. Przez kilka miesięcy, dzięki dofinansowaniu, które otrzymaliśmy od marki Diamant w ramach programu Słodkie Łączy – Dobre Działania - młodzi mieszkańcy Gostynia i okolic brali udział w warsztatach grafiki projektowej i rysunku cyfrowego.
W piątek 23 lutego o godz. 18:00 w naszej bibliotece odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Nawrockim z Gostynia, autorem przerażającego zbioru opowiadań "OMNIFAGUS".
23 lutego odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego oraz zabawy fotograficznej zorganizowanych w ramach ferii zimowych 2024.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu! W niedzielę 18 lutego spotkaliśmy się w Bibliotece, by edukować w zakresie bezpieczeństwa.
Wywodzi się z dalekiej Japonii, powstał prawie 1000 lat temu, ale o sile tradycji teatru kamishibai świadczy zainteresowanie naszej kochanej młodej publiczności.
Współczesne kamishibai zachowało dawną formę oraz ideę, ale treści dostosowane są do aktualnych potrzeb słuchaczy w każdym wieku.
W miniony czwartek odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Książki Wrocławska 257. Pretekstem do wyboru tematu i dyskusji była rocznica zakończenia Powstanie Wielkopolskiego.
W piątek 9 lutego o 18:00 w bibliotece w Gostyniu odbyła się premiera tomiku poezji "Wyniesiony" autorstwa Eryka Bukowskiego.
Odbywające się w naszej bibliotece spotkania Klubu Mam, integrują mamy z Gostynia i okolicy, pozostające z dziećmi w domu na urlopach macierzyńskich i wychowawczych.
Cieszymy się, że Klub Mam wspiera w twórczym podejściu do macierzyństwa i że miejscem tych pozytywnych i kreatywnych spotkań jest biblioteka dziecięca.
Sowa Bibi pojawiła się podczas zajęć dla przedszkolaków prowadzonych w Oddziale dla Dzieci 8 i 9 lutego. Przedszkolaki przywitały się ze sową, machały, a niektóre nawet przybiły piątkę.
Podczas wizyt przedszkolaków w lutym, dzieci obejrzały wystawę w holu o bajkowych kotach, które są tematem konkursu plastycznego na ferie pt. „Literacki Kot”. Rozmawialiśmy więc już trochę o feriach zimowych i o tym, jak ten czas spędzić w pożyteczny sposób.
Zrozumienie, rozmowy o codzienności oraz niezawodne wsparcie – tym wszystkim mamy obdarowują się wzajemnie na Poniedziałkowych Spotkaniach Mam dzieci z niepełnosprawnościami.
Akcja „Mała Książka – Wielki Człowiek” przyciąga do biblioteki przedszkolaki. W styczniu nowozapisanych dzieci, które rozpoczynają przygodę z książką było 12! Bardzo się cieszymy, że karty do zbierania naklejek oraz wyprawki, które otrzymują podczas pierwszej wizyty z rodzicami, są dla nich wielką frajdą i zachętą do czytania!
Rozpoczął się nowy rok kalendarzowy, ale akcję „Mała Książka – Wielki Człowiek” realizujemy już prawie cztery lata. W tym czasie znacząco powiększyło się grono Superczytelników, czyli dzieci, które regularnie wypożyczają książki. W styczniu 7 przedszkolaków otrzymało dyplomy Superczytelnika. Gratulujemy!
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu ogłasza nabór na stanowisko głównego księgowego w wymiarze 1 etatu.
→ Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj←
Dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu ogłasza nabór na stanowisko bibliotekarza w Dziale Gromadzenia, Opracowania i Udostępniania Zbiorów Bibliotecznych w wymiarze 1 etatu.
→ Szczegółowe informacje znajdą Państwo tutaj ←
Sobota 6 kwietnia | godz. 12:00 | Zapisz się lub swoje dziecko:
tel. 730 800 787
WYOBRAŹ SOBIE, że budzisz się pewnego ranka... A nie, to nie ty się obudziłeś. To inteligentny budzik stwierdził, że 8:10 to idealna pora, by wstać. Od razu przed twoimi oczami pojawia się setka nowych wiadomości. A tutaj nowe artykuły, których nie pisał nawet człowiek. Kolega właśnie wysłał ci wygenerowany filmik, który pojawił mu się na głównej. Strona sama wiedziała, że to mu się spodoba. Oglądasz kilka sekund, ale jednak... Czekaj, tutaj jest coś ciekawszego. Scrollujesz, scrollujesz... Prawie zapominasz, że większość z tych wszystkich rzeczy nie tworzą ludzie. A ty... Zatapiasz się w nich...
Kontynuacja tej historii jest w naszych rękach. Dosłownie! Jeżeli lubisz rysować i chcesz spróbować swoich sił w komiksie cyfrowym, wybierz się na najbliższe zajęcia z Akademii Pożytecznej Rozrywki, prowadzonej przez Laura Fornalik już w tę sobotę, w gostyńskiej mediatece.
BIBLIOTEKA PUBLICZNA
MIASTA i GMINY w GOSTYNIU
ul. Wrocławska 257, 63-800 Gostyń
tel. 65 572 09 52
e-mail: biblioteka@gostyn.pl
WYPOŻYCZALNIA
DLA DOROSŁYCH
wtorek – piątek 8.00-18.00
sobota 9.00-14.00
CZYTELNIA
DLA DOROSŁYCH
wtorek – piątek 14.00-18.00
WYPOŻYCZALNIA
ZBIORÓW AUDIOWIZUALNYCH
wtorek – piątek 8.00-18.00
sobota 9.00-14.00
ODDZIAŁ
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY
wtorek – piątek 10.00-17.00
sobota 9.00-14.00
ADMINISTRACJA
poniedziałek – piątek 7.00-15.00
TEL. 730 800 787
ZAMÓWIENIA
poniedziałek 7.00-15.00
wtorek - piątek 9.00-17.00